777 166 813


Rozdíly mezi prostupy a průchodkami

V tomto článku se pokusíme návštěvníkům našeho webu vysvětlit, jaký je technický rozdíl mezi prostupy a průchodkami. Při komunikaci s našimi zákazníky a montážními firmami jsme se nejednou setkali s tím, že se tyto dva pojmy zaměňují, nebo si mnozí myslí, že jde o tentýž těsnící systém.

Nyní tedy k objasnění jednotlivých pojmů:

Průchodky

Jednou z nejběžněji používaných elektroinstalačních součástek jsou tzv. průchodky nebo také vývodky. Tyto součástky jsou nejčastěji používány pro vedení a upevnění samostatných kabelů v konstrukcích. Jedná se o menší tloušťky stěn, např. do různých strojů, rozvaděčů, atd. Tyto těsnící systémy jsou zpravidla určeny k vedení napájecích kabelů. Kabelové průchodky mají za úkol kabel fixovat ve stálé poloze a chránit ho před poškozením. Jejich další funkcí je ochrana a utěsnění otvoru kudy kabel prochází před pronikáním prachu nebo vlhkosti. Kabelové průchodky se v tomto ohledu dají dělit podle úrovně krytí. Některé průchodky bývají odolné proti vniknutí prachu, plynu a vody. Dále je možné průchodky dělit podle materiálového složení. Známe průchodky vyrobené z mosazi, plastu, nebo nerezu. Kabelové průchodky jsou vyráběny v různých velikostech podle různých průměrů kabelů. Existují také průchodky určené pro větší počet kabelů.

Kromě nejběžnějších průchodek pro utěsnění kabelů známe také průchodky pro potrubí, hadice, ale i galanterní průchodky pro zpevnění otvorů ve tkanině určených pro protažení různých šňůrek nebo provázků.

Ukázka několika typů průchodek:


Průchodky

Prostupy

Jedná se o propracované těsnící systémy sloužící k vodotěsnému a plynotěsnému průchodu potrubí, nebo kabelu z venkovní části do vnitřní části objektu. Konkrétně tedy jde o těsnící ucpávky v prostupech kabelů a potrubí stavebními konstrukcemi. Členění prostupů je možné podle toho, zdali je prostup určen pro vedení kabelu, nebo prostup pro vedení potrubí, ale samozřejmě jsou vyráběny také kombinované prostupy. Zpravidla jsou prostupy určeny pro vedení potrubí a větších svazků kabelů, ale mnohdy i kabelů samostatných. Na základě stavební konstrukce prostupy dělíme na prostupy pro černou vanu a prostupy pro bílou vanu.


Kabelové a potrubní prostupy jsou těsnící systémy vyrobené ze sofistikovaných materiálů. Právě na konstrukčních vlastnostech a materiálovém složení je závislá jejich odolnost vůči vnějším vlivům. Proto prostupy dělíme na prostupy proti tlakové vodě, prostupy proti netlakové vodě a protipožární prostupy.

Ukázka několika typů prostupů:

Prostupy


Typické využití prostupů

  • Těsnění proti tlakové i netlakové vodě
  • Těsnění proti průniku plynu
  • Protipožární ucpávky

Rychlý kontakt

GEROtop spol. s r.o.
Kateřinská 589
463 03  Stráž nad Nisou

  • +420 777 166 813
  • +420 485 148 723

Rychlý kontakt

GEROtop spol. s r.o.
Kateřinská 589
463 03  Stráž nad Nisou

  • +420 777 166 813
  • +420 485 148 723

© 2018, GEROtop spol. s r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití informací z webu Prostupy.cz | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑